Kapcsolódó anyagok
______________________________________________

2003. évi CXXXIII. törvény a társasházakról

A jogszabály mai napon hatályos állapota

Tovább >>

 

 

______________________________________________

TÁRSASHÁZKEZELŐ SZAKKÉPESÍTÉS SZAKMAI DOLGOZAT

-részlet-

 

A TÁRSASHÁZ MEGALAPÍTÁSA

A társasház első tulajdonosáról vagy építtetőjéről információim nincsenek. Sikerült beszereznem a Földhivataltól egy telekkönyvi ősbetétet, melyen a legkorábbi bejegyzés 1938-as. A háznak három tulajdonosa volt, akik egyenlő arányban voltak bejegyezve a betéten. Érdekesség, hogy a társasház vételára 1935-ben, 140.000.- Pengő volt.

Az elmúlt évben jártam az Országos Levéltárban, de a házról tervrajzot vagy dokumentációt nem találtam. A napokban beszélgettem egyik lakótársunkkal, aki elmondta, hogy ide költözésekor–1960–látta az eredeti tervrajzokat. Szeretném ezeket a tervrajzokat megtalálni, lemásolni majd bekereteztetni és kifüggeszteni a kapualjban. Az épület 1891 és 1952 között magántulajdonban volt. Az új tulajdonos 1952 tavaszától a Magyar Állam, majd 1974 januárjától a VIII. kerületi Ingatlankezelő Vállalat volt a lakóház kezelője.

A társasház alakuló közgyűlése 1995. január 9-én volt és 1995. január 30-án megtörtént az átadás – átvétel.

A lakások és az üzletek egy éven belül magántulajdonba kerültek.

Az Ingatlankezelőtől megörököltünk egy olyan épületet melyen komolyabb karbantartást, felújítást, több mint negyven évig nem végeztek. Mentségükre szóljon, hogy az 1980-as évek közepétől a József körúton elindult a körúti házak rekonstrukciója. A lakóházunkban is kint voltak az illetékesek, felmérték az elvégzendő munkákat, de sajnos ezekre már nem került sor, mert 1990-ben a rendszerváltás évében a munkálatokat leállították. Az utolsó felújított épület a József körút 46. számú épület volt, 1989-ben.

Jómagam, 1995. október végétől látom el a közös képviselői teendőket. Az elődöm, aki 7 hónapig végezte munkáját, ezzel a megjegyzéssel adta át a stafétabotot: „ne vállald el, mert ez a ház össze fog dőlni”!

Nem lett igaza, sőt!

Nos, nézzük, hogy milyen állapotban volt a társasházunk 1995. év végén.

 

AZ ÉPÜLET ÁLLAPOTA 1995-BEN

I. Pince

A pinceablakok üvegezése hiányos volt.

Az ivóvízvezeték több helyen szivárgott, az elzárószelepek működésképtelenek voltak.

A szennyvízvezeték – hálózat sok helyen megrepedt, szivárgott.

Az elektromos hálózat sérült, életveszélyes, felújításra szorult.

A pince, az évtizedek alatt, ide lehordott használaton kívüli tárgyaktól szinte járhatatlan volt.

II. Földszint

Az udvar burkolat repedezett, megsüllyedt, balesetveszélyes. Emiatt az épületalap ázott.

A függőfolyosók több ponton alá voltak dúcolva.

III. Lépcsőház

A lépcsőházi lengőajtók nehezen működnek az üvegezésük hiányos.

IV. Padlás

A tűzfalaknál a szegélybádog hiányzott illetve hiányos volt.

A kémény szegélybádogozás hiányos.

Az utcai homlokzat felöl egy tetőablak hiányzott, alatta a padlás ázott.

A vápák mentén sok cserép hiányzott.

V. Tető

A kéményseprőjárdák, és ezek korlátai hiányosak. A függőfolyosók feletti főpárkány deszkázata és vakolása lógott, leszakadás előtt állt.

VI. Csapadékvíz-elvezetés

Az eresz - és ejtőcsatornák szinte mindenhol rossz állapotúak voltak, kivétel a körúti rész volt, mely ekkor még sehol nem eresztett.

VII. Elektromos Vezetékek

A társasház elektromos hálózata jó állapotban volt. (a pince kivételével)

VIII. Homlokzatok

Az utca felöli homlokzat jó állapotban volt, pedig a lakók elmondása alapján felújítást, csak 1939 előtt végezhetett a tulajdonos.

A kapualj, a lépcsőház és körfolyosók festése már időszerű volt.

IX. Nyílászárók

A ház nyílászárói korukhoz képest meglepően jó állapotban voltak. Kivételek voltak azok az ablakok, melyek a körút oldalán találhatóak. Ezeket az ablakokat az időjárás nagyon igénybe vette.

X. Burkolatok

A kapualj, a lépcsőház, a főlépcső és a hátsólépcső burkolatai jó állapotban voltak.

XI. Kémények

A kémények külső és belső állapota megfelelő volt.

XII. Lakások, Üzletek

A lakásokban és az üzletekben, 1995 előtt, a 60-as, 70-es, 80-as években átfogó felújítást nem végeztek. Komolyabb munkálatnak csak a festés és a parkettacsiszolás számított. A víz-és csatorna vezetékeket, az elektromos hálózatot és a nyílászárókat csak a lakás vagy üzlet megvásárlása – 1994-1996 – után végeztek az új tulajdonosok, ezek a munkák még napjainkban is tartanak.

 

A FELÚJÍTÁSI MUNKÁK

Miután átvettem a társasház közös képviseletét az első teendők között volt, az elvégzendő munkák sorrendjének felállítása. Nagyon sok környékbeli lakóháznál az alapítás után az első munkák egyike a festés volt, ugyanakkor a ház épületgépészetileg szinte ”romokban” állt. A lakók szinte mindegyike egyetértett az elvégzendő munkák sorrendiségével, tehát elsődleges feladatok közé tartozott, épületgépészet felújítása és csak utána kifesteni. A vízórák felszereltetése és a pince lomtalanítása az első munkák között volt.

Nagyon magas víz-és csatornadíjat fizettünk ki havonta, a társasház számlája szinte üres volt. A lakógyűlés a vízórák felszereltetését minden különösebb ellenvélemény nélkül, elfogadta. Itt megállnék egy pillanatra és megköszönném a lakóközösség szinte minden tagjának, hogy támogatott ötleteimben és munkámban az évek során.

A pince lomtalanításánál ismerték meg egymást jobban lakótársaink, szinte minden férfi itt volt lakóházból és segítette kiüríteni a pincét. Több, mint 20m3 hulladék került elszállításra. Ez a munka nagyon jó közösség formáló volt.

Ahogy az évek alatt gyűlt a pénz a társasházban, egyre több munkát tudtunk elvégezni.

A pincében folyamatosan megújult a víz-és csatornahálózat, elvégeztük az elzáró csapok cseréjét, felújítottuk az elektromos hálózatot, 1998 nyarán kicserélték a gázvezetéket az épületbe történő becsatlakozástól a földszinti gáz fogyasztásmérő óráiig.

Még ebben az évben a faállványzat is elbontásra került, - a függőfolyosók alól - helyüket fém tartószerkezetek vették át.

A következő évben az udvar alatti szennyvíz vezetékek teljes cseréje megtörtént, melyet az udvar betonozása követett.

A lengőajtókat szétszedték, felújították, majd beállították, a hiányzó üvegezés pótolva lett. A függőfolyosók felett a főpárkány deszkázatát elbontották, és teljesen kicserélték, az eresz- és ejtőcsatornákkal együtt.

A tetőn újak lettek a világító-és kibúvó ablakok. Tetőléceket és cserepeket cseréltek, a szegélybádog felkerült a tető minden részére. Megújultak a kéményseprőjárdák és ezek korlátai.

Kifestették a kapualjat, a lépcsőházat és a nyílászárókat 2002-ben. 2005 őszén megújult a belső udvart körülölelő homlokzat, a földszinttől a harmadik emeletig. Tíz év alatt társasházunk megújult, megszépült.

 

2010-BEN

Tehát 2005 végére szinte minden fontosabb felújítást elvégeztünk. Az elmúlt négy évben folyamatosan zajlottak a kisebb felújítási munkálatok. A pincében befejeződött a teljes víz-és szennyvízhálózat cseréje, és a felszálló víz-és csatorna vezetékek közel 80%-a ki lett cserélve.

2010-ben a hat évnél régebbi vízórákat lecseréljük.

Ezekben a napokban történik a körúti oldal ereszcsatornájának felújítása.

Három nagyobb volumenű munka maradt hátra, az egyik legfontosabb a homlokzat tatarozása, felújítása, ennek kivitelezése előreláthatólag a jövő évben, 2011-ben történik. Ezután kerül sor az udvar burkolatának elkészítésére, majd a hátsólépcsőház festésére. Az eltelt tizennégy évben - három lakás kivételével - a lakások is folyamatosan megújultak.

 

 

 

 

                                                          © 2012-2024 hazkezeles.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Made with Namu6